Pytania i odpowiedzi

Próbujesz wdrażać nauczenie online, ale pojawiają się kłopoty? Nigdy nie pracowałeś/-łaś online i nie wiesz od czego zacząć?
Zajrzyj do treści, które możesz znaleźć na innych naszych podstronach. Przejrzyj opublikowane poniżej odpowiedzi na pytania. Jeśli wciąż nie widzisz odpowiedzi na twoje pytanie – zachęcamy do zadawania go za pomocą formularza na dole strony.

Pytania i odpowiedzi:

„Jak najlepiej nazywać konta uczniów, czy imię i nazwisko, a może numer i klasa. Jak to robicie?

Nie rekomendujemy używania jako loginu imienia i nazwiska ucznia w połączeniu z domeną szkoły ze względu na to, że są to w tym przypadku dane osobowe.
Możemy np używać nr z księgi ucznia ponieważ jest on unikatowy i nigdy w szkole się nie powtórzy.

„Jaki komunikator polecacie Państwo do pracy z uczniami?”

Najbezpieczniejszym, pod wieloma względami, jest Microsoft Teams – aby uczniowie mogli z niego skorzystać szkoła musi jednak wdrożyć bezpłatną usługę Office 365, której to MS Teams jest częścią. Jak to zrobić można dowiedzieć na naszej stronie poświeconej temu tematowi – http://office365.oeiizk.edu.pl/
Skorzytanie z narzędzi Office 365 pozwala na o wiele więcej niż tylko użycie komunikatora, warto więc po nie sięgnąć.
A jak wygląda i jak korzystać z MS Teams można dowiedzieć się tutaj- Krótki przewodnik po tej usłudze

„Czy mogą Państwo polecić jakąś plaformę przydatną dla nauczycieli matematyki? Taką, która pozwala obserwować pracę uczniów?”

Proponujemy skorzystać z platformy Geogebra – www.geogebra.org

Nie służy tylko, jak wskazywałaby nazwa, do nauczania geometrii. Można z jej pomocą uczyć matematyki z jej wszystkimi działami. Jest tam też możliwość tworzenia lekcji z zasobami znalezionymi w sieci.
W naszej ofercie znajdują się szkolenia pomagające poznać platformę. Aktualnie ruszają dwa – zapraszamy do zapisów https://pos.oeiizk.waw.pl/

Zarejestrowałem nasz Zespół Szkół Ogólnokształcących w usłudze Office 365 (*zso.onmicrosoft.com). Ale Zespół nie ma własnej domeny. Strona naszej Podstawówki jest umieszczona w domenie firmy komercyjnej. W związku z tym, czy nasz Zespół Szkół Ogólnokształcących:
1) może pozostać przy domenie: *zso.onmicrosoft.com czy powinien
2) kupić domenę A jeśli powinien kupić, to czy z Hostingiem, czy wystarczy sama Domena bez Hostingu. Innymi słowy, czy jak podamy w usłudze Office 365 swoją Domenę, to wszystkie skrzynki pocztowe będą robione na podanej Domenie i przetrzymywane na Hostingu z nią związanym ?
I jeszcze jedno pytanie. Jedna ze szkół naszego Zespołu ma swoja domenę. Jest to Liceum. Czy możemy tę domenę podać w usłudze Office 365 jako domenę całego Zespołu? Będę wdzięczy za odpowiedź.

W tej sytuacji można pozostać przy domenie zso.onmicrosoft.com ale można też dokupić domenę bez hostingu – w Office 365 wszystko jest na serwerach Microsoftu. Należy tylko zadbać, aby był dostęp do serwera DNS domeny, bo trzeba dodać wpisy.
Co do domeny liceum – można dodać wiele domen do jednego Office 365, ale trzeba pamiętać, ze jeśli w takiej domenie aktualnie funkcjonuje poczta email to trzeba to robić ostrożnie, ponieważ trzeba zrobić migrację poczty.