sty
02

Konsultacje cyfrowe w edukacji daltońskiej

„Przygotowując program zaawansowanych szkoleń dla tych nauczycieli, którzy rozwijają w swoich placówkach plan daltoński, dbamy o to, aby treści przekazywane na spotkaniach z jednej strony były spójne z ideami Helen Parkhurst, a z drugiej strony pozwalały uczestnikom mieć pewność, że narzędzia i sposoby pracy o jakich mówimy były dostosowane do wymogów edukacji XXI wieku.” – … Kontynuuj czytanie »

wrz
25

Programowanie od przedszkola

Myślę, że wszyscy zgodzą się ze mną, że dzisiaj dzieci spędzają dużo więcej czasu przed komputerem niż kiedykolwiek wcześniej. Wiele osób to martwi, a specjaliści starają się określić jaka ilość czasu spędzanego przez dzieci przed ekranem jest dla nich bezpieczna. Tak naprawdę nie ma jeszcze badań stwierdzających definitywnie, że przebywanie przed ekranem szkodzi, co nie … Kontynuuj czytanie »

mar
04

Mistrzowie Kodowania Junior w Lublinie

Anna Świć z lubelskiego przedszkola zebrała materiały ilustrujące aktywność jej placówki w programie Mistrzowie Kodowania Junior na padlecie. Oj, ależ się tam dzieje! Popatrzcie sami: http://padlet.com/annaswic/f13hpzlhue4f Naśladownictwo mile widziane!

mar
03

Przewodnik dla niezorientowanych w internecie

Centrum Cyfrowe Projekt: Polska wydało w 2013 roku bardzo interesujący „Przewodnik internetowy – poznaj, korzystaj, twórz”. http://centrumcyfrowe.pl/projekty/przewodnik-internetowy-poznaj-korzystaj-tworz/ Każdy z nas ma w swoim otoczeniu osoby, które ciągle nie są z internetem za pan brat – może to ktoś z rodziny, może kolega ze szkoły, a może (starsi) uczniowie? Warto pokazać im ten Przewodnik. A plakaty … Kontynuuj czytanie »

lut
03

Nauczanie programowania powinno być powszechne?

Trwa w kraju zażarta dyskusja, na ile programowanie/kodowanie powinno wejść do powszechnego kształcenia. Oponenci twierdzą, że to za trudne, pytają -  kto tego będzie nauczał? Martwią się, że  nie wiadomo, który wybrać język… Czy na pewno chodzi o programowanie, czy o kodowanie? My jesteśmy za rozsądnym wdrażaniem do programowania (przez naukę kodowania) wszystkich dzieci. Na … Kontynuuj czytanie »

lut
02

MERITUM o edukacji cyfrowej, mobilnej, zdalnej

Przypominamy, że na stronie mazowieckiego kwartalnika edukacyjnego MERITUM publikowane są numery archiwalne tego ciekawego pisma. I tak pod adresem http://meritum.mscdn.pl/meritum/index.php?a=55931 znajdą Państwo cały numer 4 z 2013 roku, poświęcony edukacji cyfrowej, mobilnej, zdalnej.

maj
29

TIK na lekcjach – jak zacząć?

Zapraszamy do obejrzenia retransmisji z e-konferencji WSiP „Tik na lekcji – jak zacząć.” Katarzyna Gorzędowska  i Agnieszka Kubiak opowiadają między innymi o dostępnych w sieci narzędziach edukacyjnych i sposobach ich wykorzystania. Bardzo polecamy! http://www.wsip.pl/e-konferencje/tik-na-lekcjach-jak-zaczac/

mar
04

Dydaktyka cyfrowa…

A może ktoś z bywalców EduTIKacji da się namówić na eksperyment proponowany przez autora ciekawego artykułu na łamach edunews – redaktora Marcina Polaka? http://www.edunews.pl/badania-i-debaty/opinie/2563-dydaktyka-i-cyfrowy-swiat

sty
27

Nauka programowania dla dzieci

To niezwykle gorący temat w polskiej (i nie tylko) edukacji. Zakończył się pilotażowy etap projektu Samsunga w partnerstwie z CEO,  OEIiZK i Stowarzyszeniem „Rodzice w edukacji” – można o nim poczytać tu: http://mistrzowiekodowania.pl/ Na blogu Superbelfrzy Adam Jurkiewicz zrobił przegląd różnych języków programowania pod kątem zastosowania edukacyjnego: http://www.superbelfrzy.edu.pl/linux-i-wioo/logo-scratch-python-a-moze-cos-zupelnie-innego/ A tu  wspomniana także przez AJ) – … Kontynuuj czytanie »

sty
22

Jeśli interesujesz się neuropedagogiką…

Jeśli interesujesz się neuropedagogiką (w tym – neurodydaktyką) to zapewne znasz książkę dr Marzeny Żylińskiej (NKJO w Toruniu): http://www.wydawnictwoumk.pl/prod_74250_Neurodydaktyka._Nauczanie_i_uczenie_sie_przyjazne_mozgowi.html Publikacji i materiałów na ten gorący temat jest dostępnych więcej. To książka Cz.Plewki i M.Taraszkiewicz , którą rekomendujemy i pokazujemy (pdf) w innym wpisie:  http://edutikacja.oeiizk.waw.pl/?p=2472 Tutaj jest dostępna prezentacja Małgorzaty Taraszkiewicz (nie tylko dla nauczyceli ) … Kontynuuj czytanie »

Starsze posty &laquo